Porady jak pozbyć się kreta w ogrodzie

PO CO KRET ROBI KOPCE?

Ponieważ krety poruszają się pod ziemią i rzadko wychodzą na powierzchnię, nie ma zbyt wielu okazji by zobaczyć jak wygląda kret. Ich tunele są jednak wyraźnymi oznakami, że szkodnik zaatakował twoją własność. Korytarze nie sięgają głęboko, jednak krety mają tendencję do tworzenia kopców przewietrzających. Kretowiska pełnią funkcję wentylacyjną. Biegnące wzdłuż tuneli kretowiny wskażą Ci lokalizacje kreciego lokum. Zasadniczo krety są przyciągane na Twoje podwórko z powodu liczby owadów w glebie i łatwości kopania w ziemi. Jeśli ogród jest duży i wolny od przeszkód, szkody wywołane przez krety mogą być szczególnie rozległe.

Jak dowiedzieć się ile kretów mieszka pod moim trawnikiem?

Według szacunkowych danych, w około 60% ogrodów znajduje się tylko jeden kret, mimo iż gleba wygląda tak, jakby pod jej powierzchnią mieszkało ich co najmniej 20. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile kretów znajduje się na poszczególnej posesji, ponieważ składa się na to zbyt wiele czynników. Ilość kretowisk na danym terenie bardzo rzadko wskazuje na to, ile tych zwierząt rzeczywiście go zamieszkuje. Dodatkowo krety to stworzenia terytorialne co oznacza, że nie przepadają za innymi przedstawicielami swego gatunku.

DOMOWE SPOSOBY NA KRETA ORAZ PROFESJONALNE ZWALCZANIE KRETÓW W OGRODZIE

1. Bariery fizyczne – podziemne zapory

Krety mogą kopać głęboko, więc standardowe ogrodzenie ich nie powstrzyma. Jednak mniejsze bariery fizyczne wokół określonych obszarów, takich jak ogród lub drzewa, mogą powstrzymać je przed niszczeniem korzeni i trawy. Bariery te muszą być dość głębokie, aby były skuteczne, co może sprawić, że zadanie to będzie dość pracochłonne. Rozwiązaniem są siatki na krety, które uniemożliwiają kretom wydostanie się na powierzchnię i tworzenie kopców.

2. Ulepszenia drenażu 

Większość kretów potrzebuje wilgotnej gleby, która jest łatwa do kopania i która zawiera niezbędne pożywienie dla owadów będących pokarmem tych ssaków. Zmniejszenie wilgoci w ogrodzie i zwiększenie drenażu gleby może sprawić, że Twój ogród będzie mniej sprzyjał tworzeniu tuneli. Może to jednak zagrozić niektórym odmianom roślin. 

Poniższe wskazówki mogą zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu trawnika:

– Ogranicz mulcz wokół swojego podwórka.

– Zgrabiaj stosy liści i innych resztek tak często, jak to możliwe. W przeciwnym razie będą zatrzymywać wilgoć, dzięki czemu gleba pod nią pozostanie mokra.

– Regularnie przycinaj drzewa i krzewy, aby doświetlić trawnik. Pomoże to szybciej wysuszyć podwórko po każdym deszczu.

– Regularnie walcuj trawnik, aby zagęścić glebę i zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrzymywania wilgoci. 

3. Denerwujące dźwięki

Krety są wrażliwe na dźwięki, zwłaszcza głośne. Tak więc umieszczenie kurantów wiatrowych lub puszek aluminiowych na paliku wbitym w ziemię, jest dobrym naturalnym sposobem na zirytowanie tych zwierzątek na tyle, aby opuściły trawnik. Nie wydaje się jednak by było to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że wymaga ono powiewu wiatru. 

5. Rośliny odstraszające krety

Naturalnym sposobem zwalczania kretów jest strategiczne rozmieszczenie roślin, które odstraszają krety.

Może to być estetyczny sposób na odstraszanie kretów w ogrodzie. Krety bardzo nie lubią zapachu wydzielanego przez rącznik pospolity (Ricinus sp.), Szachownicę cesarską (Fritillaria imperialis), narcyze i aksamitki. Krety nie przepadają również za zapachem czosnku. Mieszanina powstała z rozgniecionego czosnku z olejem rycynowym to bardzo skuteczny i naturalny repelent.

7. Pułapki na krety

Pułapki na krety występują w wielu odmianach. Jednak wszystkie muszą zostać wkopane do ziemi w miejscu gdzie przechodzi aktywny tunel. W celu znalezienia aktywnego tunelu najlepiej odszukać świeży kopiec na którym ziemia jeszcze jest wilgotna. Kopiec należy rozgarnąć a pułapkę umieścić w odsłoniętym tunelu. Większość dostępnych na rynku pułapek to zatrzaskowe pułapki zabijające kreta. Po kontakcie z kretem pułapka zatrzaskuje się na zwierzęciu z olbrzymią siłą natychmiastowo kończąc żywot szkodnika.

8. Środki odstraszające krety, preparaty i repelenty

Na Polskim rynku dostępne są różne repelenty czyli środki odstraszające krety. Wykorzystują one najczęściej zjawisko biologicznego odstraszania substancjami, których zapach odstrasza krety. Najczęstszymi składnikami są oleje fuzlowe i rycyna.

Niezwykle mocnym preparatem o silnym działaniu odstraszającym jest środek na krety No-Mole. Posiada on skoncentrowane aromaty czosnku, geraniolu, mięty pieprzowej oraz innych olejków eterycznych, które uwalniają się w formie gazowej pod wysokim ciśnieniem. Preparat służy do zagazowywania tuneli i działa jeszcze długo po jego użyciu. Ścianki tuneli są nim oklejone i jeszcze przez długi czas cuchną czosnkiem, którego kret nie cierpi.

Profesjonalne usługi w zwalczaniu z kretem

Jeśli chcesz skorzystać z fachowej pomocy z walką z kretem możesz skorzystać z naszych usług więcej informacji pod tym linkiem > Profesjonalne usługi w walce z kretem w ogrodzie

polecamy artykuły

Trawy ozdobne w ogrodzie. Jakie gatunki wybrać do naszego ogrodu ?

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej >

Łąka kwietna

Jakie są zalety i wady łąki kwietnej? Łąka kwietna to sposób na...

Czytaj więcej >

Biały ogród

Charakterystyka białego ogrodu Biały ogród to przestrzeń bardzo romantyczna, intymna oraz nastrojowa....

Czytaj więcej >

Ogród leśny – dla kogo i jego podstawowe cechy

Ogród leśny – jak zaprojektować ? Urządzając ogród leśny, warto trzymać się...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Angielskim

Czym charakteryzuje się angielski ogród? Głównym zadaniem ogrodu angielskiego jest podkreślenie naturalnego...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Śródziemnomorski

Czym charakteryzuje się śródziemnomorskiego ogrodu? Ogrody śródziemnomorskie to wspaniałe miejsca do wypoczynku...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Francuskim

Czym charakteryzuje się francuski ogród? Ogród francuski ma bardzo uporządkowaną strukturę. Jest...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Holenderskim

Czym charakteryzuje się holenderski ogród? Holandia, to podobnie jak Polska, kraj klimatu...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Rustykalnym czyli wiejskim

Jakie są cechy charakterystyczne dla ogrodu w stylu wiejskim ? Ogród rustykalny...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Skandynawski

Dużą popularnością w Polsce cieszą się wnętrza aranżowane w stylu skandynawskim. Ten...

Czytaj więcej >

Robot koszący – czy warto go kupić ?

Od ponad 20 lat roboty koszące zdobywają zaufanie wielu użytkowników na całym...

Czytaj więcej >
Call Now Button