Ogród leśny – dla kogo i jego podstawowe cechy

Ogród leśny – jak zaprojektować ?

Urządzając ogród leśny, warto trzymać się zasady: poprawić, nie zmieniać. Jeżeli działka leśna jest duża, tradycyjne efektowne rabaty można założyć tylko w pobliżu domu, a jej pozostałą część zostawić jak najbardziej dziką, dosadzając jedynie miejscami rośliny w sposób naśladujący naturę. Charakterystyczny dla lasu jest piętrowy układ roślinności, w którym podszyt pod koronami wysokich drzew tworzą krzewy i niskie drzewa, a runo – byliny, krzewinki oraz mchy i porosty. Należą do nich gatunki, które pochodzą z siedlisk leśnych i dobrze znoszą brak słońca. Sprawdzają się naturalne materiały – nawierzchnie wykonane ze żwiru, kamienia lub jego imitacji, drewniane altanki. W leśnym ogrodzie kłopot może sprawić utrzymanie w dobrej kondycji trawnika, szczególnie jeśli drzewa rosną gęsto i dają dużo cienia. W takich warunkach darń się przerzedza i pojawia się mech. Czasami lepiej zrezygnować z trawnika w ogrodzie leśnym i zamiast niego posadzić rośliny zadarniające, charakterystyczne dla runa leśnego, a jeśli darń już jest – zaakceptować pojawiający się na niej mech, ponieważ do ogrodu leśnego bardzo pasuje.

Ogród leśny jest założeniem mało pracochłonnym, większość prac wykonuje za nas Matka Natura. Tak jak w podobnych założeniach naturalistycznych, nie usuwamy całej materii organicznej, bo będzie stanowiła naturalny nawóz. Łatwiejsze zadanie mają właściciele ogrodów, w których rosną większe drzewa. 

Rośliny obowiązkowe w ogrodzie leśnym to paprocie  np. nerecznica samcza, języcznik zwyczajny, paprotnik ostry. Rośliny te mają niepowtarzalny urok i elegancję. Paprocie to doskonałe uzupełnienie runa pod drzewami. Pamiętajmy, że te występujące na naturalnym stanowisku są pod ochroną gatunkową, lecz bez problemu możemy je kupić w wielu krajowych szkółkach ogrodniczych.

polecamy artykuły

Projekt ogrodu na balkonie

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w nowoczesnym blokowisku, masz urządzone całe mieszkanie a...

Czytaj więcej >

Rodzaje ogrodów

Ogrody nawoczesne często widoczne są w dużych miastach. Ich cechą rozpoznawalną jest...

Czytaj więcej >

Biuro architektury w Sosnowcu

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...

Czytaj więcej >

Zakładanie trawników z rolki

Trawnik z rolki dla kogo ? Trawnik z rolki to doskonały pomysł! Jedną...

Czytaj więcej >
Call Now Button