Wertykulacja trawnika

Co to jest wertykulacja trawnika ?

Wertykulacja to bardzo ważny zabieg przeprowadzany na trawniku. Powinien być on wykonywany przy pomocy odpowiedniej maszyny – wertykulatora. Jest to urządzenie, którego pionowe ostrza mają za zadanie usunąć warstwy filcu, a więc martwych elementów trawy, inną materię organiczną oraz kamienie lub gałęzie z najniższej strefy trawnika.

Skąd wiadomo, że trawnik wymaga wertykulacji?

Eksperci Vera Graden bardzo szczegółowo badają strzechę powierzchniową, filc, oraz gąbczastość trawnika. Jeśli stwierdzą nadmierną warstwę strzechy, zalecają wertykulację. Zabieg ten powinien być przeprowadzany regularnie, przynajmniej raz w roku.

Czy wertykulacja ma wpływ na mech znajdujący się na trawniku?

Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie nagromadzonej warstwy filcu. Zlikwidowanie go pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mchu na trawie, co wspiera trawnik w odzyskaniu właściwej kondycji. W przypadku zaniedbania wykonywania tego zabiegu, warstwa filcu oraz innych zabrudzeń powiększa się i prowadzi do pojawienia się coraz większych problemów. Mech i strzecha mogą poważnie zaszkodzić w doprowadzaniu wody do korzeni traw.

Czy wertykulacja usunie cały mech z trawnika?

Z pewnością w trakcie zabiegu będzie można pozbyć się znacznej części mchu i przyczyn jego powstawania. Sukces wertykulacji to likwidacja powierzchniowej strzechy i filcu, a więc czynników, które wspierają wzrost mchu na trawniku. Samo jego usuniecie jest odrębnym zabiegiem pielęgnacyjnym, wykonywanym w razie potrzeby.

Jaka jest różnica pomiędzy grabieniem a wertykulacją?

Grabienie przy pomocy grabi do liści lub z wykorzystaniem maszyny grabiącej (wyposażonej w małe druciki) to proces usuwania mchu i obumarłych elementów roślin i traw. W trakcie wertykulacji używa się noży i ostrzy do pozbywania się filcu, co stanowi bardziej dogłębną i gruntowną operację. Wertykulacja nacina trawnik i usuwa obumarły filc, trawę, chwasty i mech wraz z przyczynami jego powstawania.

Kiedy należy przeprowadzić wertykulację?

Określenie najlepszego czasu zależy częściowo od pory roku, ponieważ zabieg wykonany w odpowiednim momencie sprawi, że jego efekty będą najlepsze z możliwych. Trzeba wiedzieć, że wertykulacji nie można przeprowadzać zimą oraz w warunkach suszy. Lekka jej odmiana może być korzystna w sprzyjających wzrostowi warunkach w lecie. Jednak niektóre trawy, te delikatne i z dużą ilością kostrzewy, najpewniej będą potrzebować tego zabiegu co 6 miesięcy po to, aby umożliwić im odzyskania pełni zdrowia. Ze względu na surowe zasady przeprowadzania tego zabiegu w Vera Garden wykonujemy go tylko w okresie umiarkowanych temperatur, co powoduje, że trawa jest piękna w czasie swojego wzrostu. Wiosna jest najlepszym momentem, kiedy można przeprowadzić wertykulację, ponieważ właśnie wtedy trawnik będzie regenerował się najszybciej, a jego wzrost będzie najbujniejszy. Jesień to również dopuszczalny termin, ponieważ trawa będzie nadal rosnąć na tyle szybko, aby w pełni odzyskać pełnię zdrowia przed nadejściem mrozów.

Kiedy trawnik nie będzie wymagać wertykulacji?

Trawnik nie wymaga takiego zabiegu, kiedy nie ma problemu z filcem lub mchem lub kiedy w ciągu ostatniego roku przeprowadzono wertykulację. Podczas naszej wizyty będziemy mogli pomóc wybrać odpowiedni czas na wertykulację trawnika.

W jaki sposób przeprowadza się wertykulację?

Maszyna przeznaczona do wertykulacji jeździ po trawniku, również blisko jego krawędzi. W tym czasie mechanicznie lub ręcznie usuwa się strzechę, która jest pakowana w worki i pozostawiana do dyspozycji klienta albo zabierana z ogrodu. Dobrym pomysłem jest połączenie tego zabiegu z innymi pracami pielęgnacyjnymi, na przykład: dosiewaniem nasion lub top dressingiem. Jeśli wertykulacja jest pierwszym zabiegiem, który należy wykonać przez skorzystaniem z innych opcji.

Profesjonalne maszyny do wertykulacji

Do pracy wykorzystujemy jedynie profesjonalne narzędzia, których ostrza na bębnie obracają się z bardzo dużą szybkością. To pozwala wyciągnąć największą warstwę filcu. Ostrza dobierane są zgodnie z potrzebami trawnika, rodzajem gleby i porą roku. W porównaniu do tych amatorskich lub grabi (również grabi elektrycznych), wykorzystanie maszyn przemysłowych nie powoduje szkód. Po przeprowadzeniu zabiegu trawnik musi pozostać stale wilgotny przez kilka dni. Potem można nawozić w celu przyśpieszenia wzrostu oraz regeneracji trawy. Dobrym pomysłem będzie też dosiewanie lub wzbogacenie wierzchniej warstwy gleby w celu zbudowania solidnej bazy składników odżywczych na następne miesiące.

polecamy artykuły

Rodzaje ogrodów

Ogrody nawoczesne często widoczne są w dużych miastach. Ich cechą rozpoznawalną jest...

Czytaj więcej >

Projekt ogrodu na balkonie

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w nowoczesnym blokowisku, masz urządzone całe mieszkanie a...

Czytaj więcej >

Porady jak pozbyć się kreta w ogrodzie

PO CO KRET ROBI KOPCE? Ponieważ krety poruszają się pod ziemią i...

Czytaj więcej >

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli pragniemy ograniczyć naszą pracę w ogrodzie warto pomyśleć o automatycznych systemach...

Czytaj więcej >

Aeracja trawnika: jak i kiedy napowietrzać trawnik?

Czym jest aeracja ( napowietrzanie trawnika ) ? Napowietrzanie, mówiąc inaczej: aeracja,...

Czytaj więcej >

Regeneracja trawnika po zimie

Kiedy trawnik wymaga regeneracji? Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest...

Czytaj więcej >

Nawożenie trawnika. Kiedy i jak nawozić trawnik?

Czym nawozić trawnik ? Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze...

Czytaj więcej >

Trawy ozdobne w ogrodzie. Jakie gatunki wybrać do naszego ogrodu ?

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Skandynawski

Dużą popularnością w Polsce cieszą się wnętrza aranżowane w stylu skandynawskim. Ten...

Czytaj więcej >

Robot koszący – czy warto go kupić ?

Od ponad 20 lat roboty koszące zdobywają zaufanie wielu użytkowników na całym...

Czytaj więcej >

Usługi glebogryzarką separacyjna i Usługi broną aktywną

Jednym z podstawowych możliwości przygotowanie terenu pod wysiew trawy jest usługa glebogryzarką....

Czytaj więcej >
Call Now Button