JAK PRAWIDŁOWO KOSIĆ TRAWĘ ?

Wiele osób uważa, że koszenie trawy na bardzo krótko pozwala zapobiegać jej szybkiemu odrastaniu, a co za tym idzie, sprawia, że zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać rzadziej. Niestety, takie działanie może jedynie zapewnić dobre warunki dla pojawienia się niechcianych gości: mchu i chwastów. Wbrew obiegowej opinii to właśnie pozostawienie dłużej trawy może spowodować, że nie będziemy kosić często. Koszenie trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać systematycznie podczas sezonu. Od prawidłowego koszenia zależy wygląd trawnika. Podpowiadamy jak prawidłowo kosić trawę.

Jeżeli zależy nam na dobrym wyglądzie trawnika, powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Zakładając trawnik, warto pamiętać o tym, że kosiarką skosimy tylko te miejsca, do których jest łatwy dostęp. W przeciwnym razie czeka nas mozolne ręczne docinanie nie koszonych krawędzi trawnika. Takim newralgicznym miejscem mogą być na przykład brzegi trawnika przy tarasie.

JAKA JEST WŁAŚCIWA DŁUGOŚĆ TRAWNIKA ?

Zaleca się nieobcinanie trawnika krócej niż na 50 mm, co oznacza, że nie powinno się skracać ją na więcej niż 1/3 lub 1⁄2 długości. Inaczej można jedynie zaszkodzić. Najważniejsza zasada prawidłowego koszenia to: w okresie umiarkowanych temperatur, czyli od kwietnia do maja i od września do października, nie wolno kosić na dłużej niż dwa palce (około 40 cm). W czasie, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, czyli od czerwca do sierpnia, nie wolno ścinać trawy na krócej niż 50-60 cm (na trzy palce).

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Pierwsze koszenie nowego trawnika trzeba przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Skracamy je jedynie o 1-1,5 cm. Kolejne dwa-trzy razy postępujemy podobnie, a potem kosimy darń coraz niżej, aż osiągnie planowaną wysokość.

Zaczynamy od krawędzi trawnika, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka.
Najlepiej kośmy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika (aby nie było niedokoszonych miejsc). Lepiej kosić często (raz, a nawet dwa razy w tygodniu), ale po trochu.
Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3.
Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, skośmy ją do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach.
W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale.
Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki będą się blokować.
Trawę należy przycinać, dopóki rośnie, czyli mniej więcej do końca października. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać.

polecamy artykuły

Trawy ozdobne w ogrodzie. Jakie gatunki wybrać do naszego ogrodu ?

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej >

Łąka kwietna

Jakie są zalety i wady łąki kwietnej? Łąka kwietna to sposób na...

Czytaj więcej >

Biały ogród

Charakterystyka białego ogrodu Biały ogród to przestrzeń bardzo romantyczna, intymna oraz nastrojowa....

Czytaj więcej >

Ogród leśny – dla kogo i jego podstawowe cechy

Ogród leśny – jak zaprojektować ? Urządzając ogród leśny, warto trzymać się...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Angielskim

Czym charakteryzuje się angielski ogród? Głównym zadaniem ogrodu angielskiego jest podkreślenie naturalnego...

Czytaj więcej >
Call Now Button