Łąka kwietna

Jakie są zalety i wady łąki kwietnej?

Łąka kwietna to sposób na bardzo ciekawe zagospodarowanie terenu. Jeśli nie przepadamy za sztywnymi na sadzeniami, to takie rozwiązanie będzie bardzo trafne. Warto zaprojektować ją w miejscu często odwiedzanym przez ludzi, aby móc ją podziwiać. Dodatkowo taka rabata pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Będzie miejscem schronienia dla wielu zwierząt. Z całą pewnością chętnie odwiedzać będą ją pszczoły, które przylecą, by zebrać pyłek z kwiatów.

 

Bezdyskusyjnie łąka kwietna zachwyca kolorem i różnorodnością faktury roślin. Bardzo często można ją wykorzystać do aromaterapii, posługując się roślinami, które wydzielają przyjemne zapachy.

Niestety, tego rodzaju łąka ma też wady. Po pierwsze, nie będzie kolorowa przez cały rok. Kwiaty przekwitają i z czasem nasza rabata nie będzie już tak piękna. 

Po drugie, jeśli nasi domownicy lub my sami jesteśmy uczuleni na jad pszczeli, zdecydowanie lepiej zrezygnować z łąki kwietnej. Przyciąga ona owady, zwłaszcza pszczoły, a w tym wypadku lepiej nie kusić losu. Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Jaka mieszanka nasion dla łąki kwietnej ?

Kluczem są przede wszystkim nasiona roślin. Wzorując się na naturalnych zbiorowiskach roślinnych, warto stworzyć łąkę kwietną – ten bardzo dekoracyjny element kompozycji ogrodowej, który pasuje nie tylko do ogrodów utrzymanych w stylu naturalnym, ale też do nowoczesnych.

W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna). Można też kupić w sklepach internetowych zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Przed wysianiem nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, żeby równomiernie pokrywały powierzchnię. 

Co wybrać mieszankę nasion czy własny zbiór do założenia łąki kwietnej ?

Rośliny na łąkę kwiatową można też wybierać samemu, jednak wtedy trzeba wziąć pod uwagę warunki podłoża, nasłonecznienie i wystawę terenu, a także proporcje wszystkich roślin traw, roślin motylkowych, jak i roślin ozdobnych. Nie polecamy tej metody komuś kto nie ma pojęcia o roślinach wchodzących w skład łąki kwietnej.


Jeżeli zależy nam na szybkim osiągnięciu celu, stawiajmy na gatunki jednoroczne, łatwo kiełkujące i szybko zarastające powierzchnie. Nie należy zapominać o bylinach. Dzięki nim nasza łąka będzie permanentnie zarośnięta. Warto zdecydować się na dziewannę, nachyłek, bodziszek czy łubin. Duża zmienność i różnorodność roślin, jakie będą znajdować się na łące kwietnej, pozwoli nam przedłużyć czas, w jakim będziemy się z niej cieszyć.

Znane są także łąki kwietne z jednego gatunku roślinnego, jednak są one zdecydowanie mniej popularne. W łące kwietnej chodzi bowiem o różnorodność i brak schematu.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Jeżeli decydujemy się na własne mieszanki nasion, pamiętajmy o tym, że nie wszystkie nasiona będą zaczynały kiełkować w jednym czasie. Trawy kiełkują szybko, rośliny ozdobne zdecydowanie wolniej. Dlatego lepiej na początku wysiać nasiona roślin ozdobnych i polnych a później (po koło 4 tygodniach) dosiać trawy. Dzięki temu uzyskamy balans pomiędzy tymi roślinami już na samym początku uprawy.

Bardzo ważne jest podlewanie; zwłaszcza na początku siewu nasion musimy podlewać łąkę kwietną regularnie. Dzięki temu nasiona wykiełkują szybciej. Przez cały okres wegetacji warto monitorować rabatę i dostarczać wody jeśli jej tam brakuje. Same opady deszczu to za mało, aby zapewnić dobry wzrost roślinom na łące kwietnej inaczej nasiona nie wykiełkują równo.

polecamy artykuły

Wertykulacja trawnika

Co to jest wertykulacja trawnika ? Wertykulacja to bardzo ważny zabieg przeprowadzany...

Czytaj więcej >

Przygotowanie terenu pod trawnik. Porady ogrodnika

Jak przygotować ziemię pod trawnik ? To jak przygotować ziemię pod trawnik...

Czytaj więcej >

Rodzaje ogrodów

Ogrody nawoczesne często widoczne są w dużych miastach. Ich cechą rozpoznawalną jest...

Czytaj więcej >

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli pragniemy ograniczyć naszą pracę w ogrodzie warto pomyśleć o automatycznych systemach...

Czytaj więcej >

Zakładanie trawników z rolki

Trawnik z rolki dla kogo ? Trawnik z rolki to doskonały pomysł! Jedną...

Czytaj więcej >

Biuro architektury w Sosnowcu

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...

Czytaj więcej >

Profesjonalne usługi zwalczania kreta w ogrodzie

Firma ogrodnicza Vera Garden świadczy usługi, polegające na usuwaniu kretów z obiektów...

Czytaj więcej >

Regeneracja trawnika po zimie

Kiedy trawnik wymaga regeneracji? Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest...

Czytaj więcej >
Call Now Button