Piaskowanie trawnika. Kiedy i jaki piasek użyć?
Co to jest piaskowanie trawnika ?
Piaskowanie trawnika to inaczej podsypywanie go cienką warstwą, wynoszącą około 3,5 mm, różnego rodzaju materiałem, w którego skład może wchodzić piasek zmieszany z ziemią, glinką, torfem lub innymi elementami. Taka mieszanka jest uzależniona od typu gleby, na której rośnie trawnik. Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim polepszenie zdolności fizyko-chemicznych ziemi. Jego zastosowanie wygląda następująco:
Po co wykonuje się piaskowanie trawnika?
- Piaszczyste podłoże zostanie ulepszone pod względem właściwości magazynowania wody, przez co trawnik stanie się bardziej odporny na suszę
- Podłoże gliniaste stanie się luźniejsze, a co za tym idzie, polepszy się drenaż (zapewni się korzeniom lepsze warunki rozwoju)
- Wyrównuje się drobne nierówności trawnika i wypełnia wszelkie małe zagłębienia (do 15 mm)
- Stymuluje się trawnik do wypuszczania nowych pędów, co sprawia, że jest on gęściejszy. To z kolei wspiera nas w walce z chwastami i mchem.
Jakiego piasku użyć do piaskowania trawnika ?
Do wykonania zabiegu top dressingu wykorzystujemy mieszaninę trzech podstawowych rozdrobnionych rodzajów gleby: piasku, torfu i gliny w połączeniu z takimi dodatkami jak kompost albo glina. Ich proporcje są uzależnione od rodzaju podłoża, na którym rośnie trawnik. Każda taka mieszanka przygotowywana jest indywidualnie w zależności od potrzeb. Oczywiście wszystkie składniki to sprawdzone i wolne od chwastów komponenty. Przy glebach piaszczystych używamy mieszankę bogatą w substrat torfowy i glinę, na glebach ciężkich lub gliniastych – odwrotnie, mieszaninę składającą się w większości z piasku odpowiedniej granulacji i rodzaju.
Kiedy piaskować trawnik?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty, piaskowanie trawników przeprowadzamy co roku jeden raz w sezonie. Nie ma określonego terminu piaskowania – można je przeprowadzić w dowolnym momencie. Jednak najlepiej piaskować trawnik późnym latem (sierpień-wrzesień), w okresie intensywnego rozwoju korzeni traw, po zabiegach aeracji i wertykulacji. Jeżeli nie wypełnimy piaskiem otworów wykonalnych po aeracji, to zasklepią się i stracimy cały zamierzony efekt tego zabiegu.
Kiedy nie należy piaskować trawników?
Piaskowanie trawnika nie zawsze jest korzystne. Jeżeli nasz trawnik założony został na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych lub na skarpie, wówczas rezygnujemy z piaskowania. Nadmiernie rozluźniona gleba w lecie nie będzie wiązała dostatecznej ilości wody, przez co nasz trawnik będzie bardzo szybko przesychał.
polecamy artykuły
Jak zwalczyć chwasty na trawniku?
Jak dbać o trawnik aby zapobiec pojawianiu się chwastów ? Chwasty na...
Czytaj więcej >Czym charakteryzuje się ogród japoński ?
Styl ogrodu japońskiego Ogród japoński posiada wiele wyjątkowych cech, które sprawiają, że...
Czytaj więcej >Biuro architektury w Sosnowcu
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...
Czytaj więcej >Robot koszący – czy warto go kupić ?
Od ponad 20 lat roboty koszące zdobywają zaufanie wielu użytkowników na całym...
Czytaj więcej >Rodzaje ogrodów
Ogrody nawoczesne często widoczne są w dużych miastach. Ich cechą rozpoznawalną jest...
Czytaj więcej >Usługi glebogryzarką separacyjna i Usługi broną aktywną
Jednym z podstawowych możliwości przygotowanie terenu pod wysiew trawy jest usługa glebogryzarką....
Czytaj więcej >