Piaskowanie trawnika. Kiedy i jaki piasek użyć?

Co to jest piaskowanie trawnika ?

Piaskowanie trawnika to inaczej podsypywanie go cienką warstwą, wynoszącą około 3,5 mm, różnego rodzaju materiałem, w którego skład może wchodzić piasek zmieszany z ziemią, glinką, torfem lub innymi elementami. Taka mieszanka jest uzależniona od typu gleby, na której rośnie trawnik. Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim polepszenie zdolności fizyko-chemicznych ziemi. Jego zastosowanie wygląda następująco:

Po co wykonuje się piaskowanie trawnika?

Jakiego piasku użyć do piaskowania trawnika ?

Do wykonania zabiegu top dressingu wykorzystujemy mieszaninę trzech podstawowych rozdrobnionych rodzajów gleby: piasku, torfu i gliny w połączeniu z takimi dodatkami jak kompost albo glina. Ich proporcje są uzależnione od rodzaju podłoża, na którym rośnie trawnik. Każda taka mieszanka przygotowywana jest indywidualnie w zależności od potrzeb. Oczywiście wszystkie składniki to sprawdzone i wolne od chwastów komponenty. Przy glebach piaszczystych używamy mieszankę bogatą w substrat torfowy i glinę, na glebach ciężkich lub gliniastych – odwrotnie, mieszaninę składającą się w większości z piasku odpowiedniej granulacji i rodzaju.

Kiedy piaskować trawnik?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, piaskowanie trawników przeprowadzamy co roku jeden raz w sezonie. Nie ma określonego terminu piaskowania – można je przeprowadzić w dowolnym momencie. Jednak najlepiej piaskować trawnik późnym latem (sierpień-wrzesień), w okresie intensywnego rozwoju korzeni traw, po zabiegach aeracji i wertykulacji. Jeżeli nie wypełnimy piaskiem otworów wykonalnych po aeracji, to zasklepią się i stracimy cały zamierzony efekt tego zabiegu.

Kiedy nie należy piaskować trawników?

Piaskowanie trawnika nie zawsze jest korzystne. Jeżeli nasz trawnik założony został na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych lub na skarpie, wówczas rezygnujemy z piaskowania. Nadmiernie rozluźniona gleba w lecie nie będzie wiązała dostatecznej ilości wody, przez co nasz trawnik będzie bardzo szybko przesychał.

polecamy artykuły

kosiarka

JAK PRAWIDŁOWO KOSIĆ TRAWĘ ?

Wiele osób uważa, że koszenie trawy na bardzo krótko pozwala zapobiegać jej...

Czytaj więcej >

Biuro architektury w Sosnowcu

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...

Czytaj więcej >

Przygotowanie terenu pod trawnik. Porady ogrodnika

Jak przygotować ziemię pod trawnik ? To jak przygotować ziemię pod trawnik...

Czytaj więcej >

Ogród nowoczesny. Projektowanie i zakładanie.

Na czym polega styl ogrodu nowoczesnego ? Jest to rodzaj ogrodu, który...

Czytaj więcej >

Zakładanie trawników z rolki

Trawnik z rolki dla kogo ? Trawnik z rolki to doskonały pomysł! Jedną...

Czytaj więcej >

Realizacja boisk sportowych

Firma ogrodnicza Vera Garden oferuje usługi w zakresie przygotowania terenu i zakładania trawników pod boiska sportowe. Piękne murawy sportowe jak...

Czytaj więcej >
Call Now Button