Aeracja trawnika: jak i kiedy napowietrzać trawnik?

Czym jest aeracja ( napowietrzanie trawnika ) ?

Napowietrzanie, mówiąc inaczej: aeracja, to zabieg, który między innymi likwiduje zagęszczenie gleby spowodowane całorocznym użytkowaniem i zaleganiem oraz topnieniem śniegu. Dodatkowo powszechnym zjawiskiem w przypadku trawników jest wytwarzanie warstwy filcu – tak zwanej materii organicznej – w ciągu roku. Filc powierzchniowy i podpowierzchniowy są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby.  Aeracja poprawia także strukturę gleby bezpośrednio pod murawą – poprawia wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne – trawa jest bardziej odporna na deptanie.

Jak i kiedy wykonać aerację ?

Przed aeracją trawnik należy skosić trawę na wysokość 2-3 cm oraz obficie podlać – tak, aby ziemia pod murawą była wilgotna. Należy odczekać aż woda dobrze wsiąknie w ziemię, tak by wierzchnia warstwa gleby pod trawnikiem była sucha.

Aeracja trawnika powinna być przeprowadzana dwa razy w roku – na wiosnę i późnym latem, od drugiego roku po założeniu trawnika. Termin napowietrzania trawnika należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Jeśli gleba jest za sucha, powinniśmy najpierw nawodnić trawnik, zaś jeśli jest za wilgotna, to należy odczekać. Termin, w którym powinno się przeprowadzać aerację zależy od gatunku trawy. Zazwyczaj jest to wiosna lub jesień. Wiosną wybiera się czas pomiędzy marcem a majem, jesienią – najlepiej jest napowietrzać między sierpniem a listopadem. Aeracja przed lub w trakcie nawożenia pod koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni i wspomaga wzrost z kolejnym sezonie. Latem napowietrzanie ma zwiększyć dystrybucję wody do systemu korzeniowego, co poniekąd pozwoli na jej oszczędności i lepsze wykorzystanie.

Rodzaje napowietrzania trawników

polega na utworzeniu otworów w glebie na głębokość 3-4cm. Takie napowietrzanie stosujemy w przypadku, gdy występuje płytkie zagęszczenie gleby, które utrudnia wsiąkanie wody po podlewaniu lub opadach.

polega na wykonaniu w glebie otworów o głębokości 6-10 cm, przy czym na glebach piaszczystych lub gliniastych stosuje się nakłuwanie trawnika kolcami, a na glebach ciężkich częściej wykorzystuje się noże rurkowe, które wydobywają na powierzchnie wycięte korki gleby z trawnika. W powstałe otwory można rozsypać i zgrabić piasek albo mieszaninę piasku i torfu lub kompostu. Wgłębne napowietrzanie trawnika stosujemy przede wszystkim w przypadkach gdy trawa intensywnie żółknie podczas dłuższej słonecznej pogody, a także w sytuacji występowania mchu na trawniku. Uważa się, że aeracja przy pomocy walca z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika. Prawda jest jednak taka, że jedynie napowietrzenie przy pomocy aeratora spalinowego, który wycina otwory w glebie i usuwa ją z trawnika, jest najskuteczniejszą techniką mogącą pomóc w pozbyciu się strzechy. Ziemię z wyciętych otworów wyciąga się na wierzch trawnika i usuwa, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża w innym miejscu, a tak zazwyczaj dzieje się w przypadku nakłuwania. Napowietrzanie z kolei przerzedzi warstwę strzechy na powierzchni trawnika i dodatkowo rozluźni zwartą glebę w obrębie korzeni (tak zwane zwarcie podpowierzchniowe).

Zalety aeracji

Narzędzia do napowietrzania trawnika

BUTY Z KOLCAMI – Jeśli mamy niewielki trawnik w celu napowietrzenia trawnika można wykorzystać nakładki kolcowe na buty lub po prostu nakłuwać trawnik widłami. Niestety przy wykorzystaniu takich metod wykonanie aeracji jest bardzo pracochłonne.

AERATOR –  znacznie lepiej zaopatrzyć się w urządzenie zwane aeratorem. Do aeracji wgłębnej można wykorzystać odpowiednio duży i ciężki wał do trawnika, na który zakłada się opaski z kolcami. Aeracja przy pomocy walca z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika.  W przypadku dużych powierzchni przeznaczonych do aeracji lepiej sprawdzą się aeratory elektryczne lub spalinowe.

polecamy artykuły

Regeneracja trawnika po zimie

Kiedy trawnik wymaga regeneracji? Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest...

Czytaj więcej >

Przygotowanie terenu pod trawnik. Porady ogrodnika

Jak przygotować ziemię pod trawnik ? To jak przygotować ziemię pod trawnik...

Czytaj więcej >

Trawy ozdobne w ogrodzie. Jakie gatunki wybrać do naszego ogrodu ?

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej >

Aeracja trawnika: jak i kiedy napowietrzać trawnik?

Czym jest aeracja ( napowietrzanie trawnika ) ? Napowietrzanie, mówiąc inaczej: aeracja,...

Czytaj więcej >

Robot koszący – czy warto go kupić ?

Od ponad 20 lat roboty koszące zdobywają zaufanie wielu użytkowników na całym...

Czytaj więcej >

Usługi glebogryzarką separacyjna i Usługi broną aktywną

Jednym z podstawowych możliwości przygotowanie terenu pod wysiew trawy jest usługa glebogryzarką....

Czytaj więcej >

Biuro architektury w Sosnowcu

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...

Czytaj więcej >

Automatyczny system nawadniania w ogrodzie – jakie korzyści?

Automatyczne nawadnianie ogrodu ma sporo zalet. Ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu. Pozwala...

Czytaj więcej >

System automatycznego nawadniania ogrodu

Zmienia się klimat a wraz z nim zapotrzebowanie na wodę dla roślin....

Czytaj więcej >

Realizacja boisk sportowych

Firma ogrodnicza Vera Garden oferuje usługi w zakresie przygotowania terenu i zakładania trawników pod boiska sportowe. Piękne murawy sportowe jak...

Czytaj więcej >
kosiarka

JAK PRAWIDŁOWO KOSIĆ TRAWĘ ?

Wiele osób uważa, że koszenie trawy na bardzo krótko pozwala zapobiegać jej...

Czytaj więcej >
Call Now Button