Aeracja trawnika: jak i kiedy napowietrzać trawnik?

Czym jest aeracja ( napowietrzanie trawnika ) ?

Napowietrzanie, mówiąc inaczej: aeracja, to zabieg, który między innymi likwiduje zagęszczenie gleby spowodowane całorocznym użytkowaniem i zaleganiem oraz topnieniem śniegu. Dodatkowo powszechnym zjawiskiem w przypadku trawników jest wytwarzanie warstwy filcu – tak zwanej materii organicznej – w ciągu roku. Filc powierzchniowy i podpowierzchniowy są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby.  Aeracja poprawia także strukturę gleby bezpośrednio pod murawą – poprawia wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne – trawa jest bardziej odporna na deptanie.

Jak i kiedy wykonać aerację ?

Przed aeracją trawnik należy skosić trawę na wysokość 2-3 cm oraz obficie podlać – tak, aby ziemia pod murawą była wilgotna. Należy odczekać aż woda dobrze wsiąknie w ziemię, tak by wierzchnia warstwa gleby pod trawnikiem była sucha.

Aeracja trawnika powinna być przeprowadzana dwa razy w roku – na wiosnę i późnym latem, od drugiego roku po założeniu trawnika. Termin napowietrzania trawnika należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Jeśli gleba jest za sucha, powinniśmy najpierw nawodnić trawnik, zaś jeśli jest za wilgotna, to należy odczekać. Termin, w którym powinno się przeprowadzać aerację zależy od gatunku trawy. Zazwyczaj jest to wiosna lub jesień. Wiosną wybiera się czas pomiędzy marcem a majem, jesienią – najlepiej jest napowietrzać między sierpniem a listopadem. Aeracja przed lub w trakcie nawożenia pod koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni i wspomaga wzrost z kolejnym sezonie. Latem napowietrzanie ma zwiększyć dystrybucję wody do systemu korzeniowego, co poniekąd pozwoli na jej oszczędności i lepsze wykorzystanie.

Rodzaje napowietrzania trawników

polega na utworzeniu otworów w glebie na głębokość 3-4cm. Takie napowietrzanie stosujemy w przypadku, gdy występuje płytkie zagęszczenie gleby, które utrudnia wsiąkanie wody po podlewaniu lub opadach.

polega na wykonaniu w glebie otworów o głębokości 6-10 cm, przy czym na glebach piaszczystych lub gliniastych stosuje się nakłuwanie trawnika kolcami, a na glebach ciężkich częściej wykorzystuje się noże rurkowe, które wydobywają na powierzchnie wycięte korki gleby z trawnika. W powstałe otwory można rozsypać i zgrabić piasek albo mieszaninę piasku i torfu lub kompostu. Wgłębne napowietrzanie trawnika stosujemy przede wszystkim w przypadkach gdy trawa intensywnie żółknie podczas dłuższej słonecznej pogody, a także w sytuacji występowania mchu na trawniku. Uważa się, że aeracja przy pomocy walca z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika. Prawda jest jednak taka, że jedynie napowietrzenie przy pomocy aeratora spalinowego, który wycina otwory w glebie i usuwa ją z trawnika, jest najskuteczniejszą techniką mogącą pomóc w pozbyciu się strzechy. Ziemię z wyciętych otworów wyciąga się na wierzch trawnika i usuwa, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża w innym miejscu, a tak zazwyczaj dzieje się w przypadku nakłuwania. Napowietrzanie z kolei przerzedzi warstwę strzechy na powierzchni trawnika i dodatkowo rozluźni zwartą glebę w obrębie korzeni (tak zwane zwarcie podpowierzchniowe).

Zalety aeracji

Narzędzia do napowietrzania trawnika

BUTY Z KOLCAMI – Jeśli mamy niewielki trawnik w celu napowietrzenia trawnika można wykorzystać nakładki kolcowe na buty lub po prostu nakłuwać trawnik widłami. Niestety przy wykorzystaniu takich metod wykonanie aeracji jest bardzo pracochłonne.

AERATOR –  znacznie lepiej zaopatrzyć się w urządzenie zwane aeratorem. Do aeracji wgłębnej można wykorzystać odpowiednio duży i ciężki wał do trawnika, na który zakłada się opaski z kolcami. Aeracja przy pomocy walca z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika.  W przypadku dużych powierzchni przeznaczonych do aeracji lepiej sprawdzą się aeratory elektryczne lub spalinowe.

polecamy artykuły

Przygotowanie terenu pod ogród – usługi sprzętem ogrodniczym

Wychodzimy z ofertą solo. Jeśli planujesz samodzielnie wykonać ogród lub przygotować teren pod zasianie trawnika, ale nie...

Czytaj więcej >

Kompleksowe przygotowanie terenu pod ogród lub trawnik

Odpowiednie przygotowanie terenu pod trawnik to klucz w uzyskaniu pięknego efektu w ogrodzie. Prace ziemne...

Czytaj więcej >

Zakładanie trawników

Trawnik z rolki czy z siewu, który wybrać? Przy planowaniu trawnika należy...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Francuskim

Czym charakteryzuje się francuski ogród? Ogród francuski ma bardzo uporządkowaną strukturę. Jest...

Czytaj więcej >

Projekt ogrodu na balkonie

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w nowoczesnym blokowisku, masz urządzone całe mieszkanie a...

Czytaj więcej >

Piaskowanie trawnika. Kiedy i jaki piasek użyć?

Co to jest piaskowanie trawnika ? Piaskowanie trawnika to inaczej podsypywanie go...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Śródziemnomorski

Czym charakteryzuje się śródziemnomorskiego ogrodu? Ogrody śródziemnomorskie to wspaniałe miejsca do wypoczynku...

Czytaj więcej >

Wertykulacja trawnika

Co to jest wertykulacja trawnika ? Wertykulacja to bardzo ważny zabieg przeprowadzany...

Czytaj więcej >

Biały ogród

Charakterystyka białego ogrodu Biały ogród to przestrzeń bardzo romantyczna, intymna oraz nastrojowa....

Czytaj więcej >

Regeneracja trawnika po zimie

Kiedy trawnik wymaga regeneracji? Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest...

Czytaj więcej >

Porady jak pozbyć się kreta w ogrodzie

PO CO KRET ROBI KOPCE? Ponieważ krety poruszają się pod ziemią i...

Czytaj więcej >
Call Now Button