Jak zwalczyć chwasty na trawniku?

Jak dbać o trawnik aby zapobiec pojawianiu się chwastów ?

Chwasty na trawniku to problem występujący w większości ogrodów. Niepożądane rośliny szpecą murawę i są bardzo trudne do usunięcia. Pojawianie się chwastów to sygnał, że popełniamy błędy w pielęgnacji trawnika. 

Jak skutecznie zwalczyć chwasty na trawniku ?

Pojedyncze chwasty na trawnikach o niewielkiej powierzchni możemy usuwać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi. Zaletą tej metody jest uzyskanie natychmiastowego efektu. Ponadto zebrane chwasty możemy wykorzystać do przygotowania gnojówek i wywarów do nawożenia roślin i walki ze szkodnikami. Aby wyrywanie chwastów było skuteczne, chwast musi być usunięty z ziemi w całości, tzn. razem z korzeniem lub kłączem. Jeżeli w glebie pozostanie nawet niewielki fragment rośliny, jest w stanie ona się odrodzić. Usuwanie ręczne może być trudne w przypadku głęboko korzeniących się chwastów, jak np. mniszek lekarki. Aby poradzić sobie w tej sytuacji najlepiej usuwać chwasty z trawnika po deszczu.

Aby pozbyć się chwastów na dużej powierzchni konieczne jest zastosowanie chemicznych preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów. Opryski preparatami chwastobójczymi przeprowadza się w okresie intensywnego rozwoju chwastów, czyli od wiosny do jesieni.  Najlepiej, gdy chwasty w momencie oprysku preparatami chwastobójczymi mają wykształcone po 3-4 liście. Przez kolejne 3 dni po zabiegu nie kosimy trawnika, aby preparat został wchłonięty przez liście chwastów. Do odchwaszczania już istniejących trawników powinniśmy wybierać preparaty selektywne, które zwalczają konkretne gatunki chwastów i nie zagrażają trawie. Należy do nich np. Mniszek 540 SL (dawkuje się 4 ml rozpuszczone w 1 l wody na 20 m² trawnika), Starane Trawniki 260 EW (40ml środka rozpuszczone w 2-4 litrach wody na 100 m² trawnika), Mniszek Ultra Hobby AL (to nie jest koncentrat, a gotowy do użycia środek w butelce z opryskiwaczem, dawkowanie 1 litr na 20m² trawnika).

polecamy artykuły

Biuro architektury w Sosnowcu

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego punktu w Leroy Merlin Sosnowiec, gdzie...

Czytaj więcej >
kosiarka

JAK PRAWIDŁOWO KOSIĆ TRAWĘ ?

Wiele osób uważa, że koszenie trawy na bardzo krótko pozwala zapobiegać jej...

Czytaj więcej >

Jak pozbyć się mchu w trawie ?

Mech na trawniku: skąd się bierze i jak go zwalczać ? Mech...

Czytaj więcej >

Piaskowanie trawnika. Kiedy i jaki piasek użyć?

Co to jest piaskowanie trawnika ? Piaskowanie trawnika to inaczej podsypywanie go...

Czytaj więcej >
Call Now Button