Ogród w stylu Holenderskim

Czym charakteryzuje się holenderski ogród?

Holandia, to podobnie jak Polska, kraj klimatu umiarkowanego.  Ogrody w stylu holenderskim należą do najpiękniejszych na świecie, a ich projektanci cieszą się ogromną sławą – jednym z najbardziej znanych jest Piet Oudolf. To kraina kontrastów – połączenie spontaniczności z prostą klasyką, statycznych elementów z „nieuczesanymi” kwiatami, np. liliowcami, floksami, jeżówkami, kocimiętkami, i trawami ozdobnymi. Rośliny są tak dobrane, by rozkwitały jedne po drugich, dzięki czemu kompozycja stale jest efektowna.

Pięknym zielonym tłem dla kolorów kwiatów są żywopłoty, obwódki, roślinne ekrany i tunele formowane z drzew i krzewów (np. z cisów, bukszpanów, grabów). W ogrodzie holenderskim rezygnuje się z dużych drzew na rzecz gatunków karłowych i formowanych. Na ogół brak też ogrodzeń i płotów – ich funkcję pełnią wypielęgnowane żywopłoty.

W niemal każdym holenderskim ogrodzie absolutny must have stanowią jednak kwiaty (zwłaszcza gatunki cebulowe). Wiosną cała Holandia rozkwita tulipanami, żonkilami, hiacyntami, szafirkami i irysami we wszystkich kolorach tęczy.

Kompozycja w ogrodzie Holenderskim

Ogród w stylu holenderskim jest kameralny, a jego wnętrze podzielone żywopłotami, murkami i kanałami wodnymi na kilka mniejszych stref. Każda z nich pełni inną funkcję, np. rekreacyjną, użytkową, ozdobną.
Ogród w stylu holenderskim ma formalną, symetryczną kompozycję. Nasz wzrok (i kroki) prowadzone są w nim często prostą linią ścieżek w stronę dominanty przestrzennej w postaci rzeźby, fontanny czy innego detalu. Taka kompozycja najpiękniej wygląda z góry – widoczne są wówczas jej regularne wzory, kształty klombów, roślinnych rzeźb i żywopłotów.

polecamy artykuły

Nawożenie trawnika. Kiedy i jak nawozić trawnik?

Czym nawozić trawnik ? Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze...

Czytaj więcej >
kosiarka

JAK PRAWIDŁOWO KOSIĆ TRAWĘ ?

Wiele osób uważa, że koszenie trawy na bardzo krótko pozwala zapobiegać jej...

Czytaj więcej >

Czym charakteryzuje się ogród japoński ?

Styl ogrodu japońskiego Ogród japoński posiada wiele wyjątkowych cech, które sprawiają, że...

Czytaj więcej >

Automatyczny system nawadniania w ogrodzie – jakie korzyści?

Automatyczne nawadnianie ogrodu ma sporo zalet. Ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu. Pozwala...

Czytaj więcej >
Call Now Button