Ogród w stylu Holenderskim

Czym charakteryzuje się holenderski ogród?

Holandia, to podobnie jak Polska, kraj klimatu umiarkowanego.  Ogrody w stylu holenderskim należą do najpiękniejszych na świecie, a ich projektanci cieszą się ogromną sławą – jednym z najbardziej znanych jest Piet Oudolf. To kraina kontrastów – połączenie spontaniczności z prostą klasyką, statycznych elementów z „nieuczesanymi” kwiatami, np. liliowcami, floksami, jeżówkami, kocimiętkami, i trawami ozdobnymi. Rośliny są tak dobrane, by rozkwitały jedne po drugich, dzięki czemu kompozycja stale jest efektowna.

Pięknym zielonym tłem dla kolorów kwiatów są żywopłoty, obwódki, roślinne ekrany i tunele formowane z drzew i krzewów (np. z cisów, bukszpanów, grabów). W ogrodzie holenderskim rezygnuje się z dużych drzew na rzecz gatunków karłowych i formowanych. Na ogół brak też ogrodzeń i płotów – ich funkcję pełnią wypielęgnowane żywopłoty.

W niemal każdym holenderskim ogrodzie absolutny must have stanowią jednak kwiaty (zwłaszcza gatunki cebulowe). Wiosną cała Holandia rozkwita tulipanami, żonkilami, hiacyntami, szafirkami i irysami we wszystkich kolorach tęczy.

Kompozycja w ogrodzie Holenderskim

Ogród w stylu holenderskim jest kameralny, a jego wnętrze podzielone żywopłotami, murkami i kanałami wodnymi na kilka mniejszych stref. Każda z nich pełni inną funkcję, np. rekreacyjną, użytkową, ozdobną.
Ogród w stylu holenderskim ma formalną, symetryczną kompozycję. Nasz wzrok (i kroki) prowadzone są w nim często prostą linią ścieżek w stronę dominanty przestrzennej w postaci rzeźby, fontanny czy innego detalu. Taka kompozycja najpiękniej wygląda z góry – widoczne są wówczas jej regularne wzory, kształty klombów, roślinnych rzeźb i żywopłotów.

polecamy artykuły

Usługi glebogryzarką separacyjna i Usługi broną aktywną

Jednym z podstawowych możliwości przygotowanie terenu pod wysiew trawy jest usługa glebogryzarką....

Czytaj więcej >

Realizacja boisk sportowych

Firma ogrodnicza Vera Garden oferuje usługi w zakresie przygotowania terenu i zakładania trawników pod boiska sportowe. Piękne murawy sportowe jak...

Czytaj więcej >

Automatyczny system nawadniania w ogrodzie – jakie korzyści?

Automatyczne nawadnianie ogrodu ma sporo zalet. Ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu. Pozwala...

Czytaj więcej >

Ogród w stylu Rustykalnym czyli wiejskim

Jakie są cechy charakterystyczne dla ogrodu w stylu wiejskim ? Ogród rustykalny...

Czytaj więcej >
Call Now Button