Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w nowoczesnym blokowisku, masz urządzone całe mieszkanie a jedynym pomieszczeniem , które zostało zostawione bez aranżacji jest przestronny balkon? Nie martw się, nie jesteś pierwszym a na pewno nie ostatnim mieszkańcem osiedla z podobnym problemem.

Mieszkanie w blokach ma swoje plusy i minusy. Jednym z minusów jest bez wątpienia brak własnej przestrzeni do odpoczynku. Gdy jednak włożymy niedużo wysiłku, obmyślimy koncepcje, zgromadzimy materiały, jesteśmy w stanie zaprojektować swój własny mały ogród.

Wiem jednak, że na początku może wydawać się to dość trudne. Postaram się podpowiedzieć Ci jakie materiały, rośliny a także dodatki można połączyć tak aby przestrzeń stała się bajecznie zielona, gdzie z ochotą bedziesz wracać po pracy, aby znaleźć chwilę relaksu przy kawie lub książce.

Początkowo znajdziemy tam przewagę  zimnego betonu, smutną, nieożywioną elewację oraz metalowe barierki.

Prostym rozwiązaniem zagospodarowania twojego balkonu jest zastosowanie podkładu nawierzchniowego. Ciekawym rozwiązaniem, cieszącym się dużym zainteresowaniem jest drewno egzotyczne bangkirai. Ociepli twoje wnętrze a przede wszystkim doda charakteru. Połączenie drewna z kamieniem to doskonały pomysł. Pomyśl czy masz możliwość dodania jako element dekoracyjny kamieni o dużej fracji. Można zastosować go zarówno do dekoracji posadzki jak również do wykończenia donic.

Przemyśl miejsce do odpoczynku. Tam spędzać będziesz najwięcej czasu. Musi być to miejsce najbardziej przyjazne z dużą ilością promieni słonecznych. Pomyśl o wygodnej kanapie z technorattanu do tego kilka poduch które sprawią, że bedziesz czuć się komfortowo i oczywiście małe świeczniki zdobiące wieczorem. Nie zapomnijmy o małym stoliku na kawę czy herbatę.

Czym jest kącik relaksu bez roślin.. Oto moja wizja małego zielonego ogrodu.

Aby nie zagracić przestrzeni proponuję drewniane niskie skrzynie ( zrobione również z drewna egzotycznego ) a w nich: nasadzone trawy typu rozplenica, miłym oraz pasującym gatunkiem roślin, dadającym koloru będzie bez wątpienia Klon palmowy, a dla zachowania ozdoby balkonu nie tylko w okresie wegetacyjnym ale również zimowym proponuję sosnę mugo 'wintergold' Nowoczesności doda formowany bukszpan wieczniezielony nasadzony w wysokich donicach ceramicznych.

Aby urozmaicić barierki zastosuj donice podwieszane. Zasadz w nich kolorowe kwiaty kwitnące cały sezon od wiosny do jesieni np. lobelia, pelargonia, surfinia, bidens, bakopa, wilczomlecz, heliotrop, pantofelek, scewola i wiele, wiele innych.

Jeśli uważasz, że przestrzeń nie jest do końca wypełniona. Użyj dodatków, które zapełnią twoj nowy letni pokój.

Naturalnymi elementami wystroju bez dwóch zdań będą: wiklinowe kosze, świecące lampiony, latarenki oraz elementy wodne takie jak mini fontanny.